Moskova’da dehşet! Konser salonuna saldırı: En az 40 ölü

Rusya’nın başkenti Moskova dün akşam korkunç bir saldırıyla sarsıldı. Crocus City Hall konser salonunu basan silahlı kişiler çok sayıda kişiyi öldürdü. Rusya Dışişleri Bakanlığı olayı kınanması gereken bir ‘terör saldırısı’ olarak niteledi. Rus medyasına göre, kamufle kıyafetler giymiş en az  dört silahlı saldırgan Crocus City Hall’a girerek otomatik silahlarla ateş açtı ve onlarca kişiyi yaraladı, çok sayıda da kişiyi öldürdü. Rusya Federal Güvenlik Servisi, saldırıda 40 kişinin öldüğünü ve en az 146 kişinin yaralandığını açıkladı. Sosyal medyada can kaybının 130 olduğuna dair iddialar yer aldı. Saldırının ardından hastaneye kaldırılan 146 kişinin listesi Moskova bölgesi Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinde yayımlandı. En az dokuzunun durumu ağır.

KONSERİ BASTILAR

Moskova Belediye Başkanı Sergei Sobyanin, Rus rock grubu Piknik’in konseri sırasında ‘korkunç bir trajedi’nin yaşandığını belirtti. RIA Novosti muhabirine göre seyircilerin üzerine otomatik silahlarla ateş açıldı. Seyirciler kendilerini korumak için yerlere kapanırken güvenli olduğunu düşündüklerinde sürünerek dışarı çıkmaya çalıştı. Piknik rock grubunun üyelerinin tamamı tahliye edildi. 6 bin 200 kişilik konser salonunda tüm biletler satılmıştı.

ÖZEL TİMLER DEVREDE

Konser salonu ve yakınındaki alışveriş merkezi çevresinde büyük bir güvenlik operasyonu başlatılırken TASS haber ajansı, Crocus salonuna SOBR ve özel polis güçleri ile OMON anti-isyan timinin gönderildiğini bildirdi. Belediye Başkanı Sobyanin, hafta sonu için Moskova’daki tüm kamu etkinliklerini iptal ettiğini açıkladı, ölenlerin ailelerine başsağlığı diledi.

TERÖR SORUŞTURMASI AÇILDI

Rusya olayla ilgili terör soruşturması açıldığını duyurdu. Saldırının motifi henüz açıklık kazanmazken başkent Moskova ve yakın çevredeki güvenlik personelinin izinlerinin kaldırıldığı ve bir saat içinde göreve çağrıldığı bildirildi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in gelişmelerden anbean haberdar edildiği de belirtildi.

AMERİKA UYARI YAPMIŞTI

Moskova’daki ABD Büyükelçiliği ay başında bir bildiri yayınlayarak Amerikalıları, olası bir saldırı nedeniyle Rusya başkentindeki kalabalık yerlerden uzak durma çağrısında bulunmuştu. Birçok Batılı büyükelçilik de bu uyarıyı tekrarlamıştı. İki yıldır Ukrayna’da savaş yürüten Rusya’da geçen hafta sonu başkanlık seçimleri yapılmış, düşük profilli üç adaya karşı yarışan Devlet Başkanı Vladimir Putin yüzde 87 gibi rekor bir oyla yeniden başkan seçilmişti.

DAEŞ SALDIRIYI ÜSTLENDİ

AFP (Fransız Basın Ajansı), saldırıyı terör örgütü DAEŞ’in üstlendiğini duyurdu.

RUSYA: TERÖR SALDIRISI

– Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, olayın “kanlı bir terör saldırısı” olduğunu söyledi.

– Eski Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, silahlı saldırıyla bağlantılı olmaları halinde Rusya’nın Ukrayna’nın üst düzey yetkililerini bulup yok edeceğini söyledi. Telegram’da paylaştığı mesajında Medvedev, “Bunların Kiev rejiminin teröristleri olduğu tespit edilirse… hepsi bulunmalı ve terörist olarak acımasızca yok edilmelidir” dedi .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x