Kripto Paralar Katı Denetimlerle Karşı Karşıya: Yaptırım Dalgası!

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) Başkanı Rostin Behnam’a göre, yatırımcı ilgisi arttıkça kripto para birimi firmalarına yönelik düzenleyici yaptırımların önümüzdeki aylarda ve yıllarda artacağı öngörülüyor. Behnam, 2024 Küresel Konferansı’nda yaptığı konuşmada, 2022’deki “kötü olaylara” ve bazı şirketlerin iflasına rağmen kripto paralar pazarının büyümeye ve yatırımcıları cezbetmeye devam ettiğini söyledi.

CFTC Başkanı’ndan kripto paralar için açıklama

Behnam, yatırımcıları korumak için hangi düzenleyici kurumun öncülük edeceğine dair net bir açıklama yapmadı, ancak hem CFTC hem de Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) birçok kripto firmasına karşı devam eden davaları olduğu biliniyor. CFTC Başkanı, şunları söyledi:

Varlık fiyatlarının artması ve perakende yatırımcıların ilgisi nedeniyle önümüzdeki 6 ila 18 ay veya 6 ila 24 ay içinde bir sonraki yaptırım eylemleri döngüsünü görmeyi bekliyoruz. Düzenleyici bir çerçeve olmadan, bu şeffaflık olmadan, düzenleyiciler olarak kullandığımız araçlar olmadan, bu dolandırıcılığı ve manipülasyonu görmeye devam edeceksiniz.

Oylama gerçekleşecek

Behnam, ABD Kongresi’nin kripto para firmalarını düzenleyici çerçeveye dahil etmesinin doğru adım olacağına katıldı. Temsilciler Meclisi üyeleri, Temmuz 2023’te komiteden çıkan ve SEC ve CFTC’nin kripto paralar üzerindeki rollerini netleştirebilecek bir yasa tasarısı üzerinde oylama yapmayı bekliyor. Son aylarda kripto para birimi sektöründe artan bir şekilde yaptırım uygulanıyor. Cornerstone Research tarafından Ocak ayında yayınlanan bir rapora göre, SEC 2023’te kripto ile ilgili en fazla yaptırım davasını 2013’ten beri açtı.

Düzenleyici kurum, Kraken, Binance ve Coinbase gibi ABD kripto firmalarına karşı davalar açtı. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere dün, SEC, Robinhood Crypto’ya bir Wells bildirimi gönderdi (genellikle bir yaptırım davasının habercisi). CFTC Başkanı Behnam Ekim ayında, CFTC’nin 2023’te açtığı kripto para birimi firmalarına yönelik tüm yaptırım davalarının yaklaşık üçte birinin bu yıl gerçekleştiğini söyledi. CFTC, Kasım ayında eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried ve eski Celsius CEO’su Alex Mashinsky’ye karşı açılan davalar da dahil olmak üzere kripto varlık emtiaları sektöründe 47 dava açtığını bildirdi. Komisyon ayrıca Kasım ayında Binance ile ABD yetkilileri arasında yapılan 4,3 milyar dolarlık anlaşmaya taraf oldu.

Gelişmenin önemi nedir?

Artırılan yaptırımlar, kripto para birimi piyasasında belirsizlik yaratıyor ve bazı yatırımcıları caydırıyor. Ancak, düzenleyiciler bu adımların yatırımcıları korumak ve dolandırıcılık ve manipülasyonu önlemek için gerekli olduğuna inanıyor. Kripto para birimi piyasasının geleceği, düzenleyicilerin sektörle nasıl etkileşime girmeye karar vermesine bağlı olacak. Bu gelişmenin bazı önemli çıkarımları şunlardır:

  • Kripto para piyasası, yatırımcı ilgisi arttıkça artan bir incelemeyle karşı karşıyadır.
  • Düzenleyiciler, yatırımcıları korumak için kripto para birimi firmalarına karşı yaptırım uygulayarak daha aktif bir rol alıyor.
  • Artan yaptırımlar, kripto para birimi piyasasında belirsizlik yaratıyor ve bazı yatırımcıları caydırıyor.
  • Kripto para birimi piyasasının geleceği, düzenleyicilerin sektörle nasıl etkileşime girmeye karar vermesine bağlı olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x